Posłuchaj albumu

Posłuchaj albumu

Posłuchaj fragmentów

Kaczmarczyk
Paderewski
Tatra

„Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” to album, który zacząłem nagrywać przed czterema laty, ale jego źródło pochodzi z dużo bardziej odległej przeszłości. Nie byłoby tej płyty, gdyby nie wydawnictwo „Album tatrzańskie” z 1884 roku, na którym to Ignacy Jan Paderewski zreinterpretował polskie pieśni góralskie. Ta sześcioczęściowa suita napisana na dwie i cztery ręce była jednak tylko punktem wyjścia do mojej płyty, na której słychać aż 21 muzyków.

„Tatra” AD 2018 to utworów nie sześć, lecz dziewięć, więc jest to nie tylko adaptacja „Albumu tatrzańskie”, lecz także jego rozwinięcie. I choć nadal bardzo mocny jest w niej polski wątek góralski, to usłyszysz na niej także dużo więcej. Nie będę jednak odbierał – mam nadzieję – przyjemności ze słuchania płyty i nie zdradzę, co „autor miał na myśli”. Wolałbym pewnego dnia usłyszeć od Ciebie, Drogi Słuchaczu i Słuchaczko, co Ty masz na myśli słuchając tej płyty.

Paweł Kaczmarczyk

Paweł Kaczmarczyk

 

Koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał pięć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.:

– nominację do Fryderyka
– sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”
– pięć „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani
– Mateusza Trójki Polskiego Radia
– Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej

Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczosć z samego założenia ma wymykać się̨ jednoznacznym określeniom. „Chcę, żeby moja muzyka poruszała – nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty.” – Paweł Kaczmarczyk.

Ignacy Jan Paderewski

 

Urodził się w 1860 roku i był jednym z najwybitniejszych pianistów swojej epoki. Koncertował przed królową Wiktorią, grał tournée po całym świecie, a jego dzieło „Manru” jest jedyną operą skomponowaną przez Polaka, która została wystawiona w nowojorskiej Metropolitan Opera. Z czasem zaczął angażować się także politycznie. Jego starania miały wpływ na umieszczenie postulatu stworzenia niepodległej Polski wśród słynnych 14 punktów programu pokojowego prezydenta Woodrowa Wilsona.

W czasie I Wojny Światowej autorytet artysty pomógł mu zebrać ogromną sumę 20 milionów franków szwajcarskich dla utworzonego wspólnie z Henrykiem Sienkiewiczem Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Przybycie Paderewskiego do Poznania 26 grudnia 1918 roku stało się impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którego następstwie większość ziem zaboru pruskiego weszła w skład odrodzonej Polski. Wkrótce potem Paderewski objął funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. Jego podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim. Zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku.

Koncerty

Niedziela, 3 lutego 2019, Łódź

Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej

Adres: Narutowicza 20/22

Poniedziałek, 4 lutego 2019, Katowice

Miasto Ogrodów

Adres: plac Sejmu Śląskiego 2

Wtorek, 5 lutego 2019, Wrocław

Sala Koncertowa Radia Wrocław

Adres: ul. Karkonoska 10

Środa, 6 lutego 2019, Poznań

Aula Artis

Adres: ul. Kutrzeby 10

Czwartek, 7 lutego 2019, Gdańsk

Stary Maneż

Adres: ul. Słowackiego 23

Piątek, 8 lutego 2019, Warszawa

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Adres:. ul. Jacka Kaczmarskiego 59

Kup album

Management & Bookings

Maciej Milczanowski
+48 793 427 306
maciej@ideasztuki.pl

Producenci

Partnerzy

 

Honorowy patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków

Media

Created by